Průmyslové značení plastů laserem

20 února, 2020

PRŮMYSLOVÉ ZNAČENÍ PLASTŮ LASEREM

Čím více toho popíšete, tím více ušetříte. Tuhle rovnici sebou nese technologie laserového popisování uplatňující v oblasti průmyslového značení plastových dílů. Popisování plastů laserem Vám skutečně zvýší produktivitu a zároveň i hospodárnost. Celkový princip technologie a její výhody vysvětluje společnost MEPAC CZ takto.

 

Jak funguje technologie laserového popisování?

Laserové popisování je technologie sloužící k vytvoření popisu loga, datamatrix kódu nebo sériového čísla na značený předmět. Proces tohoto popisování plastu závisí na typu laseru. V případě CO2 nebo YAGových laserů, je v průběhu značení paprsek laseru vychylován tzv. zrcátky vychylovacího systému a následně objektivem soustředěn na popisovaný povrch. Výstupem je tedy koncentrovaný laserový paprsek, který vytváří popis vyrytím, změnou barvy nebo odpařením povrchu. U vláknových laserů je laserový paprsek veden ze zdroje do laserové hlavy pomocí tzv. optického vlákna. Ten se následně přes kolimátor vypustí ven do laserové hlavy, která už paprsek usměrňuje na požadované místo popisovaného plastu.

Naše popisovací lasery prodáváme nejen jako samostatné jednotky, ale také je integrujeme přímo do výrobních linek. K průmyslovému značení plastů nejčastěji dodáváme vláknové, UV, MOPA nebo tzv. Green lasery. Ty můžete shlédnout na našem novém webu – viz. QR kód.

 

Chtěl bych vaší technologii integrovat do své výroby a nevím jaký laser vybrat. Jak bych měl postupovat?

Postup je jednoduchý. Každý laser se totiž liší svými parametry, jako jsou například frekvence, ve kterých pracuje, nebo vlnové délky emitovaného světla, a proto se Vám může zdát náročné vybrat ten správný. My vám ale poradíme. Domluvte si s námi schůzku, přineste nám ukázku dílu, který chcete značit, a naši experti vám z naší široké škály laserů vyberou ten nejvhodnější, aby výsledek byl co nejkvalitnější a odpovídal vaším požadavkům a možnostem. Tento výběr laseru je velice individuální.

Po schválení tohoto vzorku můžeme přistoupit k dalším specifikacím, kde řešíme zejména umístění značící jednotky, odsávání a bezpečnost, nezbytné pro bezpečný chod vašeho pracoviště. Tyto specifikace vždy vyrábíme přesně na míru k danému pracovišti.

V případě jakýchkoliv problémů z naších zkušeností víme, že je často stačíme vyřešit po telefonu a v případě závažnějších problému, k vám přijedeme hned na druhý den a vše potřebné vyřešíme. Tím se Vám snažíme zaručit téměř nepřetržitý provoz.

Využití této technologie Vám tedy skutečně zvýší produktivitu a zároveň i hospodárnost výroby.

Uplatnění
Své uplatnění tato technologie nejčastěji nachází v popisování tzv. datamatrix kódů nebo sériových čísel, které slouží k identifikaci jednotlivých dílů v různých výrobních linkách.

 

Jaké výhody sebou nese laserové popisování proti jiným technologií?

Bezkontaktní. Laserová hlava nijak nepřichází do styku s popisovaným materiálem, a tak se nijak zvláště neopotřebovává.

Vysoká přesnost. Při správném nastavení je laser schopný popsat i miniaturní znaky, aniž by poškodil okolí a povrch popisovaného materiálu. Výsledný kód či grafika tak bude stále jasně a zřetelně čitelná.

Trvanlivá odolnost. Výsledný popis je odolnější než potisk (například tampónovým tiskem), a to zejména vůči oděru, teplu a kyselinám.

Vysoká rychlost. Technologie laserového popisování je skutečně nejrychlejší technologií popisování na trhu a zaručeně navýší efektivnost vaší výroby.

Vyšší úspornost. Lasery jsou téměř bezúdržbové a navíc díky tomu, že při této technologii není potřeba žádného přídavného materiálu a nemusí se vytvářet žádné klišé či razidlo, jako například u tampónového tisku, Vám jednoznačně ušetří náklady.

Flexibilita. Další výhodou oproti tamponovému tisku je, že popisovaný text, grafika či kód, lze jednoduše změnit kdykoliv v průběhu výrobního procesu. Každý díl tak může být ihned unikátní.

Rozmanitost. Disponujeme širokou škálou různých popisovacích laserů, mezi které patří i ty nejmenší v celé Evropě. Proto jsou některé také snadno přenosné.

Může se Vám líbit…