Gravírovací lasery

Gravírovací lasery

Laserové gravírování v MEPACU

Společnost MEPAC CZ nabízí jak službu laserového gravírování, tak gravírovací lasery k prodeji. Na výběr je hned z několika variant, v závislosti na preferencích zákazníka. V obou případech garantujeme nejvyšší kvalitu a splnění veškerých požadavků.

Laserová technologie se v minulosti rovnala spíše zvláštnosti, která byla v průmyslovém využití jen těžko dosažitelná. Postupem času ale lasery získávají širší uplatnění v oborech napříč průmyslovým spektrem a za raritu je nyní považováno spíše ruční rytí do předmětů. Právě to bylo předchůdcem a jedinou možností pro výrobu ornamentů, nápisů či erbů.

Jednou z takových technologií je laserové gravírování, též označováno jako značení, laserové značkování, laserové popisování či laserový marking.

Gravírování pomocí laserové technologie představuje nejjednodušší a nejefektivnější propracování gravírovaného nápisu či grafiky, a to do široké škály materiálů.

Celý princip laserových systémů spočívá v působení laserového paprsku, který buďto částečně mění strukturu značeného materiálu nebo částečně dochází k jeho odnímání, resp. vysokému zahřátí a následnému vypařování do hloubky v řádu mikrometrů.

V zásadě jsou používány CO2 lasery a vláknové lasery. Tyto lasery jsou uchyceny pro plošné použití na stacionárním rameni nebo dvouosém plotru, u kterého lze omezit rozsah plochy gravírování pouze plochou plotru. Často se využívá také šíření laserového svazku pomocí galvoskenerů, kdy je dvěma pohyblivými zrcadly rychleji gravírována větší plocha, ovšem ze stejné pozice.

Výsledkem celého procesu gravírování je pak požadovaná kontrastní stopa. Výrobek po celou dobu zůstává nepoznamenán fyzickou manipulací. Celý proces je bezdotykový, materiál proto není nijak zatěžován a nedochází ke zničení upravovaného předmětu.

 

UPLATNĚNÍ LASEROVÉHO GRAVÍROVÁNÍ

Využití lze nalézt v oblastech plastikářského, gumárenského a hutního průmyslu, ale také ve výrobě. Jedná se především o kovo-nástrojárny, gravírování vstřikovacích a lisovacích forem, gravírování vyjiskřovacích měděných i uhlíkových elektrod, vyhazovačů, datumovek, razníků a razidel, hotových výrobků a jiné.

Mimo uvedené se laserové gravírování aplikuje také při úpravě reklamních předmětů (propisky, svítilny, přívěšky na klíče, …), při výrobě štítků a cedulek (kovové plakety, dřevěné cedulky, plastové jmenovky, …), při gravírování džínoviny a na dalších kovových i nekovových materiálech.

 

VÝHODY LASEROVÉHO GRAVÍROVÁNÍ

Hlavními výhodami technologie jsou vysoká kvalita ostrosti hran, samotná rychlost procesu a vysoká přesnost. Opomenuty nesmí zůstat ani odolnost, bezkontaktnost, minimální tepelné ovlivnění povrchu či nesmazatelnost.

Celý proces je nízkonákladový-při práci není zapotřebí žádný spotřební materiál, pouze elektrická energie. Ta v případě vláknových laserů nepřesahuje příkon 250 W. Velkou výhodou je také minimální odpad a ekologická šetrnost celého procesu.

  • 1
  • 2